Fordul a szél: a magyar álláspont diadalmaskodott az ENSZ-ben
„Ez azt jelenti, hogy teret nyert a régóta hangoztatott álláspontunk” – fogalmazott Szijjártó Péter.
Konzervatív értékvédők szerint a vallásszabadság korlátozásával jár az ENSZ törekvése, amely az LMBTQ-ideológia jegyében az egyes hitbéli tanításokat is átírná és csorbítaná a lelkiismereti szabadságot.
A hit és az LMBTQ-diszkrimináció kapcsolatáról fogalmazott meg jelentést az ENSZ Emberi Jogok Tanácsa, amelyet a közelmúltban vitattak meg a szervezet genfi székhelyén, a tanács 53. ülésszakán*. A Victor Madrigal-Borloz, az ENSZ szexuális orientációval és gender identitással (SOGI) foglalkozó független szakértője által jegyzett jelentés vitájában kormányok mellett részt vettek liberális szervezetek és LMBTQ-lobbicsoportok is.
Keresztény jogvédők az ülést követően arra panaszkodtak, hogy míg a transzgender aktivisták az értekezletek elején kaptak szót,
a felszólalásra jelentkező konzervatív szervezetek tagjai a felszólalási listák végén szerepeltek, a tanácskozást pedig rendre lezárták, mielőtt ők sorra kerülhettek volna.
Így járt Sebastian Lukomski is: a lengyel keresztény aktivista előtt tíz radikális baloldali beszéde hangzott el, majd a levezető elnök azt megelőzően zárta le az ülést, hogy a konzervatív delegált a pulpitushoz lépett volna. Lukomski később úgy fogalmazott; „Fájdalmasan néztem végig a saját szememmel, hogy az ENSZ-delegáltak többsége számára hitünk gyakorlásának szabadsága azonnal véget ér, amint egy mérlegre helyezik azokat az úgynevezett »LMBTQ-jogokkal«”.
Keresztény-konzervatív szervezetek most arra hívják fel a figyelmet, hogy a hagyományos családképet védelmező erőket tudatosan és erőteljesen némítják el az ENSZ-ben.
A plenáris ülésen nagyjából ellehetetlenített értékvédők stratégiája ezért alapvetően a kétoldalú találkozókra fókuszált: ennek keretében a konzervatív szervezetek számos tagállam delegációjával folytattak tárgyalásokat, hogy meggyőzzék őket a vallásszabadság jelentőségéről. Pozitív fogadtatást a Szentszék mellett elsősorban muzulmán országok részéről tapasztaltak, többek között Törökország és Egyiptom, valamint a keresztények és muzulmánok által nagy számban lakott Nigéria fejezte ki látványosan támogatását a konzervatív álláspont mellett.
A CitizenGO nemzetközi nyomásgyakorlással is próbálkozott: a spanyolországi székhelyű, számos országban (köztük hazánkban is) aktív keresztény szervezet mintegy 223 ezer aláírást gyűjtött össze annak érdekében, hogy demonstrálja: nem lehet háttérbe szorítani a vallás- és lelkiismereti szabadságot, hogy egy lobbicsoport agendájának megfelelhessen a világ szuverén országait tömörítő szervezet.
A jelentés konzervatív kritikusainak tartalmi kifogásai között szerepel egyebek mellett, hogy a dokumentum problémaként azonosítja az orvosok lelkiismereti szabadságát, amelyre hivatkozva a doktorok (vallási és erkölcsi meggyőződésük alapján) ma még elutasíthatják az abortuszok elvégzését, vagy a „nemátalakító” műtétekhez vezető hormonális kezeléseket. Ezen felül a jelentés egy „új normatív tér” kialakítását tartja szükségesnek, amelynek jegyében az egyes kormányok törvényi szinten írhatnák felül a vallási elveket és kötelezhetnék állampolgáraikat egyes LMBTQ-alapvetések elfogadására. Ezt nyomatékosítandó,
a dokumentum szankciókat sürget azon vallási szervezetekkel szemben, amelyek nem hajlandók elfogadni az LMBTQ-doktrína alapvetéseit.
A jelentéstevő ezen felül a vallási környezetben végzett úgynevezett reparatív terápiák betiltását is kéri, ami korlátozhatja a papok és lelkészek azon szabadságát, hogy segítsenek a hozzájuk forduló és tőlük saját döntésük alapján segítséget kérő homoszexuális vonzalommal, vagy más szexuális vagy identitásbeli problémával élő személyeknek.
Kicsoda Victor Madrigal-Borloz?
Az ominózus jelentést szerkesztő Victor Madrigal-Borloz Costa Rica-i ügyvéd, aki 2013 óta áll az ENSZ alkalmazásában. Az elmúlt évtized első felét a kínzások megelőzésének érdekében létrehozott albizottság munkatársaként töltötte, ahol fő törekvése az volt, hogy a rehabilitációhoz való jog világszerte biztosított legyen mindenki számára, aki kínzást volt kénytelen elszenvedni. 2018 óta dolgozik az Emberi Jogi Tanácsnál, amelynek SOGI-szakértőjeként egyértelműen a nemzetközi LMBTQ-lobbi agendáját honosította meg. A koronavírus-világjárvány első évében a pandémia LMBTQ-személyekre gyakorolt hatásáról írt jelentést, a közelmúltban pedig többször bírálta Magyarországot a gyermekvédelmi törvény és a kormány konzervatív családpolitikája miatt.
A Madrigal-Borloz-jelentés egyébként nehezményezi, hogy a nagy vallások olyan családdefiníciókkal rendelkeznek, amelyek nem integrálják az LMBTQ-személyeket, valamint káros „vallási narratívákról” értekezik. A jelentés megfogalmazása szerint „Hacsak nem támogatja minden vallás az LMBTQ-eszméket, az ilyen identitással rendelkező személyek ki lesznek zárva és rekesztve, ez fájdalmat, mentális egészségi problémákat okozhat nekik, akár öngyilkossághoz is vezethet, és végső soron sérülnek az emberi jogaik.” Azaz nem az egyének és sajátos helyzetük elfogadását, hanem az LMBTQ-ideológia feltétlen követését várják a vallásoktól és követőiktől, függetlenül attól, mi a saját meggyőződésük.
*A rotációs elven működő szakosított szervezet munkájában jelenleg 47 ország vesz részt közvetlenül
A jelentés A/HRC/53/37 sorszámon ezen a linken keresztül elérhető és letölthető.
Kiemelt képünk illusztráció. A Pride-hónap alkalmából 2021-ben szivárványszínű fényfestést kapott Amszterdam egyik temploma. Fotó: YouTube